Burdasınız / Mastürbasyon

Mastürbasyon

Mastürbasyon

MASTÜRBASYON

 

Ülkemizde yapılan araştırmalara göre 15-20 yaş civarındaki erkeklerin %97, kadınların ise %90’ı mastürbasyonla tanışmış ve denemişlerdir. Bu tür hareketleri yapanların bir kısmı sık sık değil de ara sıra yapmakta, bazı kesimler ise, bunu alışkanlık haline getirerek kendileri için zevk vasıtası olarak görürler ve her fırsatta yaparlar.

 

Yemek yemek ne kadar zevkli ve güzel ise bunun fizyolojik ihtiyacı karşılayacak şekilde ayarlanması faydalı, tam tersi ise zararlıdır. Cinsel tatminlerde aynı bu şekildedir. Mastürbasyondan sonra başlayan pişmanlık ve moral bozukluğu kendinize güvensiz kılabilir. Mastürbasyonun kendisi için zararlı olduğunu bildiği halde, bundan vazgeçemeyen kişiler içine kapanık tavırlar takınır.

 

Sık sık mastürbasyon yapanlar, içlerine dönük bir kişiliği kapılarak, kendilerini çevreye ve başkalarına karşı güçsüz sayarlar. Mastürbasyona eğilimli olan kişiler yalnız kalmaktan zevk alır ve kalabalık ortamlara katılmak istemezler. Unutmayın ki tatmin olmayan ego duygusu daima zedelenir. Nörolojik ve psikolojik davranış bozuklukları ortaya çıkabilir.  Nörolojik davranış bozuklukları ise, içe dönüklük, neşesizlik, unutkanlık, asabi davranışlarda bulunmak, çarpıntı, uykusuzluk, unutkanlık, yorgunluk, ellerin titremesi, kendini beğenmeme şeklinde kendisini gösterir.

Demek oluyor ki, sık sık kendini tatmin olayı ile fiziki ve psikolojik olarak zararları bulunmaktadır.  Bir insanın bütün davranışları, zevkleri cinsellik değildir. İnsanlar her yönden tatmin olmak isteyebilir. Cinsel güdüler tatmin olmak ister. Bunun için normal yollar vardır. Ama herkes bu yollardan tatmin olamayabilir. Tatmin olanların sayısı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu arzuyu çok fazla duyan insanlar, enerjilerini başka yönlere yönlendirmeleri gerekir. Örneğin sportif faaliyetler yönelerek beden yorgunluğundan dolayı cinsel istek kısmen azalacaktır. İnsanlar ne kadar az yalnız kalırsa, mastürbasyon yapma fırsatı o kadar azalır.

 

Kendi kendine söz verip tutamayıp mastürbasyon yapmayı devam edenler hemen kendilerini suçlamaması gerekir. Bu tür suçlamalar kendisinde güven duygusunun kaybolmasına sebep olabilir. Ara sıra yapılan mastürbasyonun ise hiçbir zararı yoktur. Gençlerin büyük çoğunluğu bunu yaptığına göre, her davranış bozukluğunu mastürbasyona bağlamak insan psikolojisinin diğer özelliklerini inkâr etmek demektir.

 

Normal cinsel birleşmede bir aşk objesi vardır. Bu birleşmede biyolojik, sosyolojik ve psikolojik üç ana unsur rol alır. Kişi kendi kendini tatminde sadece hayali olarak yarattığı aşk objesi vardır. Cinsel içerikli resimler, yazılar, sinemaları seyretme gibi tahrik unsurlarına başvurduğu müddetçe kendi kendini tatmin ederken diğer sapıklıklara da alışabilir.  Mastürbasyon en çok, insan ilişkilerinin kısıtlandığı toplumlarda, askerlikte, okullarda, cezaevlerinde gibi yerlerde bu tür davranışlar daha çok görülür. Eski Yunanistan’da, mastürbasyonun tıpkı açlığın tatmini gibi, cinsel açlığın doyumu için yapılmasını zararsız sayanlar vardı. Hıristiyanlıkta mastürbasyon yasaklanmıştır. İslamiyet’te ise mastürbasyon yasaklanmış, günah kılınmıştır.

Kaynak;Cinsellik.Gen.TR